Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (1087 hl.)
 
1x za týden (545 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (562 hl.)
 
1x za měsíc (569 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (867 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 3630
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

ÚPICE - Sbírka pro Dřevěnku aneb Úpice sobě

Královéhradecký kraj
Autor příspěvku: Město Úpice - http://www.upice.cz
06. 02. 2009
Zastupitelstvo města schválilo na svém lednovém zasedání konání veřejné sbírky formou zapečetěných pokladniček v lokalitě Úpice od 1. března do 31. srpna 2009. Vybrané prostředky budou určeny na opravu a rekonstrukci objektu č.p. 92, tedy Dřevěnky.

Od roku 2007, kdy Město objekt koupilo, probíhají postupně opravy této nemovité kulturní památky. V roce 2008 byly za finančního přispění Ministerstva kultury a Královéhradeckého kraje a po nutných projednáních s mnoha odborníky a památkáři provedeny práce na zabezpečení objektu proti zemní vlhkosti, začaly se obnovovat nosné konstrukce, opravovat stropy, statické poruchy zdiva a komín. Posudek dokončený znalcem na podzim roku 2008 však ukázal, že dřevěné části stavby jsou silně napadené dřevokazným hmyzem a houbami a jsou v havarijním stavu. Celá stavba si vyžádá rozsáhlou a nákladnou rekonstrukci. Město proto znovu zažádá o dotace Ministerstvo kultury i Královéhradecký kraj, ale rozhodlo se také oslovit širokou veřejnost se žádostí o pomoc při záchraně tohoto úpického symbolu. Využívá k tomu rok, kdy nejen vyvrcholí oslavy 650. výročí první písemné zmínky o Úpici, ale kdy také sama Dřevěnka slaví své výročí, a to rovných 450 let. Z roku 1559 totiž pochází nejstarší dochovaný zápis o Dřevěnce z gruntovní knihy náchodského panství. Nezbývá než doufat, že se společnými silami podaří tuto významnou památku zachránit a zachovat i pro příští generace.

Redaktor: Ondřej Veselý, kamera a střih: Luděk Vondrouš


Doporučujeme