Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (815 hl.)
 
1x za týden (346 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (385 hl.)
 
1x za měsíc (371 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (395 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2312
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LÁZNĚ BĚLOHRAD - Uctění památky rodiny Vojtíškovy

Královéhradecký kraj
Autor příspěvku: Město Lázně Bělohrad - http://www.lazne-belohrad.cz
21. 06. 2012
Dům č.p. 206 nedaleko Malého náměstí ve městě Lázně Bělohrad na Jičínsku. Také tady „heydrichiáda“ poznamenala životy lidí. I sem dosáhla nacistická pomstychtivost a brutalita po atentátu na zastupujícího říšského protektora. Na domě to dokládá i pamětní deska, „Tady žila rodina knihaře Vojtíška…“.

Před sedmdesáti lety, 17. června 1942 sem nad ránem vtrhli gestapáci a odvlekli obyvatele domku. Postupně pozatýkali celou rodinu, rodiče, dospělé děti a další blízké. Mezi zatčenými byl i Jan Vojtíšek mladší. Postupem času vyšlo najevo, že právě on byl zapojen do ilegální organizace. V ní pracoval pro zpravodajskou službu a od začátku roku 1942 byl u něho úkryt pro pomoc shozeným parašutistům, jimž pomáhal v souvislosti s operacemi skupiny Silver A dostat se do Pardubic. V říjnu téhož roku byli všichni Vojtíškovi začleněni do transportu smrti a odvezeni k likvidaci do Mauthausenu. Právě k sedmdesátému výročí těchto smutných událostí proběhla v neděli 17. června u domu č. 206, dnes ve Vojtíškově ulici, pietní vzpomínka na oběti druhé světové války. Byla věnovaná uctění památky rodiny Vojtíškovy z Lázní Bělohrad. Z ní jako jediná přežila dcera Jana Vojtíška mladšího Jana. Její matka Kristina ji po zatčení manžela odvezla do Nových Benátek ke své přítelkyni paní Řípové. Gestapo však dívenku pěstounům odňalo a umístilo ji do německého dětského útulku v Krči. Ke svým pěstounům se dostala až po skončení války. Pietní vzpomínce na oběti druhé světové války a konkrétně na rodinu Vojtíškovu byla také věnována ranní Mše svatá v bělohradském kostele Všech svatých. Mezi mnohými se jí zúčastnily i členové některých souborů, které do Lázní Bělohrad přijely na Mezinárodní folklórní festival Pod Zvičinou.

Redaktor: Jaromír Klokočník, kamera: Pavla Mendřická, střih: Luděk Vondrouš


Doporučujeme