Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Novinky webu
09.01.2012: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Z mnoha novinek, které pro Vás v letošním roce chystáme, je tou první možnost sledovat všechny reportáže i na kanálu YouTube. images2_60

Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže z roku 2011 a postupně samozřejmě všechny nové, tak už jen stačí kliknout na panel v pravém sloupci a můžete nerušeně sledovat.


09.01.2012: NašeTelevize.cz v Poděbradech!
V letošním roce můžete nově sledovat zajímavosti a události z lázeňského města Poděbrady. Během roku Vám ve 24 reportážích přiblížíme ty nejzajímavější události, které se v tomto krásném městě odehrají.

07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

HOLICE - Africké muzeum Dr. Emila Holuba

Pardubický kraj
Autor příspěvku: nasetelevize.cz - http://nasetelevize.cz
03. 05. 2012
Píše se rok 2012 a v Holicích na Pardubicku je po dvouleté rekonstrukci otevíráno Africké muzeum dr. Emila Holuba. Takže ve středu 2. května je tady důvod k malé oslavě. Muzeum nabízí zcela novou a rozšířenou expozici, autorem jejího projektu je architekt David Vávra.

Znovuotevření muzea zahájili zcela neformálně svými bubnovými rytmy členové souboru ze škol Svítání v Pardubicích. Mezi hosty byla velvyslankyně Jihoafrické republiky v Česku její excelence Celia-Sandra Botha. Účast pardubického hejtmana Radko Martínka, představitelů města a řady významných hostí jen potvrzuje, jaký význam Holice a celý region muzeu přikládají. Ojedinělá expozice inspirovaná životem doktora Emila Holuba a jeho cestami po Africe využívá moderní audiovizuální techniku s řadou interaktivních prvků. Nechybí vyvíječ projekční mlhy, za níž se otevírá pohled na stylizovanou řeku Zambezi a Viktoriiny vodopády, ústřední motiv expozice. Za nimi venkovní část s projekcí v jedné z chatrčí domorodé vesnice. Nová expozice se věnuje i Holubově choti Růženě. Především díky ní se velká část sbírek uchovala, těsně před svou smrtí v roce 1958 věnovala Holicím řadu vzácných exponátů. V expozici dostali prostor i Holubovi následovníci, Hanzelka se Zikmundem a „trabantista“ Dan Přibáň. Nechybí malý promítací sál, jemuž vévodí dnes už populární lev Princ, známý z předchozí expozice. U vzniku původního památníku Dr. Emila Holuba v Holicích byl v roce 1966 pan Miloslav Kment, tehdy ředitel Kulturního domu, dnes jeden z mála pamětníků té doby. Projekt rekonstrukce holického muzea byl spolufinancován Evropskou unií (Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severovýchod) z Evropského fondu pro regionální rozvoj a jeho celkový rozpočet přesáhl 22 miliónů korun. Jde o unikátní turistickou atraktivitu Pardubicka, která nemá svým pojetím a zaměřením srovnatelnou konkurenci. I proto je očekáván zvýšený zájem návštěvníků o novou expozici. Vnímat novou expozici všemi smysly, to je nevyslovené motto Afrického muzea Dr. Emila Holuba v Holicích. To vyslovené je uchování odkazu tohoto holického rodáka a zároveň posílení prožitkové turistiky v celém pardubickém regionu.

Redaktor: Jaromír Klokočník, kamera a střih: Luděk Vondrouš


Doporučujeme