Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (868 hl.)
 
1x za týden (390 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (427 hl.)
 
1x za měsíc (417 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (448 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2550
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

SVITAVY - Svitavské Vítání jara

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Svitavy - http://www.comvision.cz
03. 05. 2011
V každém měsíci roku 2011 se má ve Svitavách odehrát alespoň jedna větší akce pro veřejnost. Tou zatím poslední bylo Vítání jara – 20. dubna na Náměstí Míru. Organizátoři se zaměřili především na děti a na horní část náměstí přišly stovky lidí. Slunečné a na duben až nezvykle teplé počasí jen dokreslilo neobvyklou atmosféru velikonočně vyzdobeného prostoru. O den dříve tam bylo na stromy zavěšeno 2500 ozdobených vajíček!

Děti tedy pletly pomlázky, zdobily vajíčka a bylo pro ně připraveno představení Pouličního divadla Kvelb se hrou Řehtačka, inspirovanou Velikonocemi.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista, 3 dny po ukřižování. V Česku je tradiční oslavou velikonoc hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodili po domácnostech svých sousedů a známých a šlehaly ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Ačkoli může být vyšlehání bolestivé, není cílem způsobovat příkoří, naopak, pomlázka má být spíše symbolem zájmu mužů o ženy. Tyto zvyky se krajově odlišují a jsou odrazem dávnějších, předkřesťanských tradic a lidových zvyků.

Křesťanské Velikonoce v širším slova smyslu zahrnují i tzv. „Svatý týden“, který začíná květnou nedělí a končí červeným pondělím. Vítání jara ve Svitavách se konalo uprostřed tohoto týdne - na tzv. Škaredou středu, která je známá také jako Sazometná. To proto, že se tento den vymetaly komíny. Podle lidové pověry se v tento den lidé neměli mračit, aby se pak nemračili po všechny středy celého následujícího roku.

Doporučujeme