Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (725 hl.)
 
1x za týden (295 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (332 hl.)
 
1x za měsíc (314 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (338 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2004
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Tři vynálezci mají své planetky

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
07. 02. 2011
Trojice studentů - Marek Votroubek, Jan Král, Petr Bubeníček - zvítězila v roce 2009 v prestižní a nejtěžší soutěži vědeckých a technických projektů pro středoškoláky na světě INTEL ISEF. Gymnazisté z Litomyšle tehdy ovšem netušili, co všechno to může způsobit. Stalo se totiž, že porota soutěže navrhla, aby po třech konstruktérech byla pojmenována vesmírná tělesa - malé planetky.

Když pak se záměrem souhlasila i Lincolnova laboratoř pro výzkum blízkozemních planetek, dostaly tři nedávno objevené planetky nová jména. Co tedy musí například udělat člověk, aby po něm vědci pojmenovali planetku? V roce 2007 Televize CMS natáčela pořad, ve kterém se po chodbě gymnázia v Litomyšli prohánělo první dílo těchto tří konstruktérů - dálkově řízený robotický pavouk. V roce 2008 přišla na řadu konstrukce většího, pásového robota s mechanickou rukou. Zde se už objevily prvky automatizace a potřeba programování. Po úspěšné nominaci v Česku pak na soutěž do Spojených států amerických vezli tři studenti své zatím nejdokonalejší dílo. Automatického robota, který umí vyhledat zvolený předmět, ten uchopit a následně s ním dále manipulovat. Do univerzitního města Reno v americké Nevadě se tehdy sjelo 1563 středoškoláků z 56 zemí celého světa a litomyšlstí gymnazisté s převahou zvítězili. Cesta ke jménům pod planetkami byla otevřená. Přesné názvy jsou: 25613 Bubenicek, 25614 Jankral  a 25615 Votroubek.  Mají jen několik km v průměru a pohybují se na dráze mezi Marsem a Jupiterem. Nejsou ale prvními spjatými s Litomyšlí. Na obloze už můžeme najít planetku 2047 Smetana, 2628 Kopal (podle astronoma Zdeňka Kopala) a 26328 Litomysl.
Doporučujeme