Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Novinky webu
09.01.2012: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Z mnoha novinek, které pro Vás v letošním roce chystáme, je tou první možnost sledovat všechny reportáže i na kanálu YouTube. images2_60

Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže z roku 2011 a postupně samozřejmě všechny nové, tak už jen stačí kliknout na panel v pravém sloupci a můžete nerušeně sledovat.


09.01.2012: NašeTelevize.cz v Poděbradech!
V letošním roce můžete nově sledovat zajímavosti a události z lázeňského města Poděbrady. Během roku Vám ve 24 reportážích přiblížíme ty nejzajímavější události, které se v tomto krásném městě odehrají.

07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Tři vynálezci mají své planetky

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
07. 02. 2011
Trojice studentů - Marek Votroubek, Jan Král, Petr Bubeníček - zvítězila v roce 2009 v prestižní a nejtěžší soutěži vědeckých a technických projektů pro středoškoláky na světě INTEL ISEF. Gymnazisté z Litomyšle tehdy ovšem netušili, co všechno to může způsobit. Stalo se totiž, že porota soutěže navrhla, aby po třech konstruktérech byla pojmenována vesmírná tělesa - malé planetky.

Když pak se záměrem souhlasila i Lincolnova laboratoř pro výzkum blízkozemních planetek, dostaly tři nedávno objevené planetky nová jména. Co tedy musí například udělat člověk, aby po něm vědci pojmenovali planetku? V roce 2007 Televize CMS natáčela pořad, ve kterém se po chodbě gymnázia v Litomyšli prohánělo první dílo těchto tří konstruktérů - dálkově řízený robotický pavouk. V roce 2008 přišla na řadu konstrukce většího, pásového robota s mechanickou rukou. Zde se už objevily prvky automatizace a potřeba programování. Po úspěšné nominaci v Česku pak na soutěž do Spojených států amerických vezli tři studenti své zatím nejdokonalejší dílo. Automatického robota, který umí vyhledat zvolený předmět, ten uchopit a následně s ním dále manipulovat. Do univerzitního města Reno v americké Nevadě se tehdy sjelo 1563 středoškoláků z 56 zemí celého světa a litomyšlstí gymnazisté s převahou zvítězili. Cesta ke jménům pod planetkami byla otevřená. Přesné názvy jsou: 25613 Bubenicek, 25614 Jankral  a 25615 Votroubek.  Mají jen několik km v průměru a pohybují se na dráze mezi Marsem a Jupiterem. Nejsou ale prvními spjatými s Litomyšlí. Na obloze už můžeme najít planetku 2047 Smetana, 2628 Kopal (podle astronoma Zdeňka Kopala) a 26328 Litomysl.
Doporučujeme