Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Novinky webu
09.01.2012: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Z mnoha novinek, které pro Vás v letošním roce chystáme, je tou první možnost sledovat všechny reportáže i na kanálu YouTube. images2_60

Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže z roku 2011 a postupně samozřejmě všechny nové, tak už jen stačí kliknout na panel v pravém sloupci a můžete nerušeně sledovat.


09.01.2012: NašeTelevize.cz v Poděbradech!
V letošním roce můžete nově sledovat zajímavosti a události z lázeňského města Poděbrady. Během roku Vám ve 24 reportážích přiblížíme ty nejzajímavější události, které se v tomto krásném městě odehrají.

07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

CHUDEŘICE - 23. ročník turnaje v mariáši

Královéhradecký kraj
Autor příspěvku: CIDLINA svazek obcí - http://www.mikroregioncidlina.cz
28. 11. 2010
Příznivci karetní hry mariáš se sešli v sobotu 27. listopadu v místním pohostinství v Chudeřicích, kde se konal už 23. ročník turnaje v mariáši. Zúčastnilo se více jak 80 soutěžících, což je na jednu z nejstarších karetních her krásný počet, i když prvního ročníku se zúčastnilo dokonce 144 hráčů.

Jedním ze zakladatelů místního turnaje byl Václav Veselý, kterého jsme se v reportáži zeptali, co ho vedlo k založení této tradice. Pro úspěšné hráče bylo připraveno mnoho zajímavých cen, z nichž hlavní cenou pro vítěze byl pohár a lávový gril. Na turnaji nechyběli ani účastníci, kteří nevynechali ani jeden z 23 ročníků této soutěže. V reportáži se dozvíte, jak se k mariáši dostal pan Josef Hanuš. Karetní hra mariáš vznikla na přelomu 18. a 19. století. Její název je odvozen od francouzské hry mariage, ze které vznikla. Hra je určena pro 2 až 4 hráče, pravidla turnaje nám přiblížil rozhodčí Josef Špás. Během hry došlo i na vynikající gulášek, který připravil chudeřický hostinec. Jména všech výherců jsou vyryta na putovní koruně, do které bude vepsáno i jméno nového vítěze, kterým je Ladislav Zástava z Hronova.

Redaktor: Lucie Podobská, kamera a střih: Luděk Vondrouš


Doporučujeme