Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Novinky webu
09.01.2012: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Z mnoha novinek, které pro Vás v letošním roce chystáme, je tou první možnost sledovat všechny reportáže i na kanálu YouTube. images2_60

Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže z roku 2011 a postupně samozřejmě všechny nové, tak už jen stačí kliknout na panel v pravém sloupci a můžete nerušeně sledovat.


09.01.2012: NašeTelevize.cz v Poděbradech!
V letošním roce můžete nově sledovat zajímavosti a události z lázeňského města Poděbrady. Během roku Vám ve 24 reportážích přiblížíme ty nejzajímavější události, které se v tomto krásném městě odehrají.

07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

PŘEVÝŠOV – Obec s dubem ve znaku

Královéhradecký kraj
Autor příspěvku: CIDLINA svazek obcí - http://www.mikroregioncidlina.cz
15. 10. 2010
Zajímavou obcí, která leží na území Mikroregionu Cidlina, je Převýšov. Ač má obec pouze 348 obyvatel, je v posledních letech vyhlášena fotbalovými úspěchy. Místní fotbalový klub SK Převýšov byl založen již v roce 1919 a nyní hraje na špici krajských soutěží. Malá obec se nestala známou jen díky fotbalu, ale také díky krásnému stromu.

Je jím dub letní, který je starý více než 300 let a nachází se i ve znaku obce společně s vínem, které se v Převýšově na jižních stráních kdysi pěstovalo. Mohutný důstojný strom, jehož obvod je 6,56 metru, se stal čtvrtým nejstarším dubem ve východních Čechách. Velkým kladem obce je výborné dopravní spojení s okolními městy, ať už jde o autobus či vlak. Dominantní nádražní budova byla postavena v roce 1932 a rekonstrukce se dočkala v roce 2005. Další rekonstrukce proběhla na místním hřbitově v roce 2009, kdy se opravila hřbitovní zeď a márnice. Současná péče o obec je na výborné úrovni. V obci se nachází mateřská škola, která sídlí v budově bývalé zakladní školy a i v obci Převýšov navštěvuje školku plný počet dětí. Hned vedle se nachází víceúčelové hřiště přístupné pro všechny. Poblíž stojí krásná Lípa svobody, kterou Převýšovští vysadili v roce 1968, jako takový malý protest proti vpádu sovětských vojsk do vlasti. Obyvatelům obce vyhovuje samotné řešení Převýšova. Obec je hezky uspořádaná do celku a vše je tzv. krásně po ruce. Dokazuje to i rozloha Převýšova, která čítá 429 ha. Malá obec určitě stojí za zastávku při vašich toulkách po okolí.

Redaktor: Jitka Sochorová, kamera: Luděk Vondrouš, Lubomír Havrda, střih: Jitka Sochorová

Doporučujeme