Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (871 hl.)
 
1x za týden (393 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (428 hl.)
 
1x za měsíc (420 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (449 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2561
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

TEXTEM - Švýcarští hasiči soutěžili v Úpici

Aktuality
Autor příspěvku: Textové zprávy
10. 09. 2010
Úpice - Sobota 4. září byla v Úpici ve znamení dvou významných akcí. První z nich byl Světový den první pomoci a odpoledne pak hasičská soutěž s názvem ,,O pohár starosty" . Obě dvě akce mají v našem městečku již několikaletou tradici, tento rok však byly navíc okořeněny švýcarskou návštěvou, což průběh celého dne ještě zpestřilo. 


upice_201009100022_400Šestičlenné družstvo mladých hasičů ze švýcarské partnerské obce Oberbipp přiletělo společně se svou překladatelkou do Čech už v pátek 3. září a zamířilo na exkurzi k hasičům do Hradce Králové. Večer pak dorazili do Úpice a ubytovali se v Městském pensionu, aby si odpočinuli a připravili se na následující, bohatým programem nabitý den.  

V sobotu ráno se celá skupinka ze Švýcarska přesunula na bývalé autobusové nádraží, kde probíhal Světový den první pomoci. upice_201009100017_400Mládež ČČK Úpice zde předváděla základy první pomoci, návštěvníci si mohli vyzkoušet masáž srdce a dýchání z úst do úst na umělé figuríně, dále obvazování ran a každý měl také možnost změřit si hladinu cukru v krvi zdarma. Velice oblíbenou atrakcí, zejména mladé generace, byl automobil od pojišťovny Generali, který simuloval překlápění při dopravní nehodě.

Program byl završen ukázkou dopravní nehody. Dva dobrovolníci z partnerské obce se ujali role zraněných a posadili se do dvou připravených sražených aut. Diváci mohli sledovat, jupice_201009100018_400akým způsobem hasiči a záchranáři postupují, pokud se opravdu stane dopravní nehoda. Ukázka zahrnovala příjezd hasičů i záchranářů, vyprošťování zraněných, poskytnutí první pomoci, transport zraněných na nosítkách, úklid zničených automobilů a likvidaci uniklých nebezpečných látek z vozovky. Celou akci, krok po kroku, komentoval jeden z místních hasičů. 

Další částí programu byla návštěva Městského muzea, která se našim hostům velice líbila jak z hlediska bohaté expozice, tak zajímavého výkladu paní ředitelky Strachotové. Z muzea jsme se vydali pěšky směrem na Spartu, ale cestou nám zastavilo taxi v podobě hasičského vozu a jízda v něm byla bez pochyby dalším zážitkem.

Na Spartě už bylo téměř vše připraveno na zahájení hasičské soutěže v požárním útoku. Zbývalo jen vyladit některé detaily a mezi tím měli švýcarští upice_201009100019_400hasiči čas poobědvat a převléknout se do svých uniforem. Já jsem se jich také zeptala na několik otázek. Zajímalo mě, jak se na tuto soutěž připravovali a jakým způsobem sestavili v Oberbippu družstvo, které pak vyslali k nám, do Čech. Říkali, že nijak upice_201009100020_400speciálně netrénovali, protože se v této disciplíně u nich nesoutěží, ale že si pečlivě přečetli instruktáže zaslané z Úpice, o tom, jak bude celý požární útok vypadat. Na druhou otázku mi bylo odpovězeno tak, že tým sestavili z těch nejmladších, nejakčnějších a nejzvědavějších požárníků.

Slavnostním nástupem všech zúčastněných družstev bylo hasičské klání zahájeno a stejně tak ukončeno. Soutěže se zúčastnilo celkem osm družstev, z toho pět mužských a tři ženská. Výsledné časy všech týmů byly vynikající a velice těsné. Nakonec si poháry za první místo v kategorii mužů i žen převzali z rukou paní starostky Iljany Beupice_201009100021_400ránkové hasiči z Libňatova, Úpice skončila na místě čtvrtém a Oberbipp na pátém místě. Premiérový výkon švýcarských hasičů si přesto zaslouží velký obdiv, stejně tak jako jejich nadšení a vskutku bojové nasazení. Aby ale našim zahraničním přátelům zůstala na tento den kromě zážitků i nějaká hmatatelná vzpomínka, dostali od úpických hasičů pamětní  skleněný talíř.

Věřím, že tento příjemný den byl jen jednou z mnoha společně strávených chvil s našimi švýcarskými přáteli, a že partnerství a spolupráce budou nadále úspěšně pokračovat.
| Zdroj: Lucie Nývltová (Turistické informační centrum Úpice)
Doporučujeme