Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (871 hl.)
 
1x za týden (393 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (428 hl.)
 
1x za měsíc (420 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (449 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2561
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

NEPOLISY – Staročeské máje

Královéhradecký kraj
Autor příspěvku: CIDLINA svazek obcí - http://www.mikroregioncidlina.cz
10. 05. 2010
Tradiční staročeské máje se konaly v sobotu 8. května v obci Nepolisy. Tentokrát byly máje spojeny se staročeským jarmarkem. Krásný zvyk, který se v této obci dochoval, začal řazením mládenců do průvodu. Vyšla s nimi i kapela Skleněnka, která mládence doprovázela od domu k domu.

Průvod mládenců došel k prvnímu domu, kde bylo pro všechny přítomné připraveno  bohaté pohoštění. Následovalo vyvedení dívek, tradiční přeskok přes májku a první tanec. Kroje, které měli chlapci i dívky na sobě, jsou přímo obce Nepolisy. Po usazení dívek a mládenců do připraveného kočáru se průvod vydal k dalšímu domu pro další svobodná děvčata. K této staročeské tradici se vázala i výstava, která připomněla dřívější vyvádění dívek z chalup. Letos se v obci vyvádělo celkem 12 svobodných děvčat, chlapců bylo celkem 13. Kdo nechtěl chodit s průvodem po obci, mohl se podívat například na práci řezbářů, z nichž většina přijela z Dobré Vody. Z dřevosochání jsou krásné výrobky, samotné vyřezání určitého předmětu je ale značně časově náročné, vždy záleží na velikosti díla. V průměru to trvá den až dva. Od 13 hodin vystoupil Dechový orchestr ze Základní umělecké školy z Chlumce nad Cidlinou. Orchestr má 55 členů a doprovází jej vlastní mažoretky. Nedávno orchestr oslavil 30 let od svého založení, za tu dobu odehrál na 500 vystoupení, z toho 50 připadá na zahraničí. Program Staročeských májí byl naplánován do pozdních hodin a každý si přišel na své.

 

Redaktor: Jitka Sochorová, kamera: Luděk Vondrouš, střih: Jitka Sochorová 

Doporučujeme