Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (719 hl.)
 
1x za týden (290 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (326 hl.)
 
1x za měsíc (309 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (332 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1976
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

NEPOLISY – Obnova sakrálních staveb

Královéhradecký kraj
Autor příspěvku: Společná Cidlina, z.s. - http://www.spolecnacidlina.cz
08. 04. 2010
Obec Nepolisy opravila dvě sakrální stavby v obci, které již byly v nevhodném stavu. U pomníku, který je věnován padlým vojákům, uspořádal starosta obce Jiří Šustr v úterý 6. dubna malou besedu pro žáky místní základní školy. K dětem promluvila také Kateřina Čiháková, akademická sochařka, která obě stavby restaurovala.

Pomník věnovaný vojákům, kteří padli v I. světové válce, postavili přímo obyvatelé obce po roce 1918. Paní Čiháková popsala průběh oprav pomníků, připomněla dětem nutnost chovat se k takovým stavbám ohleduplně a projevit tak úctu nejen lidem, kteří ho stavěli, ale hlavně těm, kterým je věnován. Na pomníku jsou portréty padlých vojáků, z nichž některé už byly značně poškozeny a nepodařilo se jejich podobenky dohledat. Jsou nahrazeny znakem I. republiky. Žáci měli možnost nahlédnout do restaurátorských zpráv, kde jsou zaznamenány veškeré podrobnosti rekonstrukcí. Druhou stavbou, která prošla rekonstrukcí, je pomník na místním hřbitově. Ten byl postaven společně s výstavbou hřbitova v roce 1900. Soška Panny Marie byla z výklenku pomníku odcizena, a tak se vymodelovala nová, která již je s pomníkem spojená. Obě sakrální stavby jsou z pískovce, což je nejčastější stavební materiál. Obnova takových staveb je časově náročná, každý pomník se restauroval přibližně měsíc. 

Redaktor: Jitka Sochorová, kamera: Luděk Vondrouš, střih: Jitka Sochorová
Doporučujeme