Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (717 hl.)
 
1x za týden (289 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (325 hl.)
 
1x za měsíc (308 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (330 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1969
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

SVITAVY - 15 let historického klubu Záviš

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Svitavy - http://www.comvision.cz
29. 10. 2009
Historický klub Záviš letos slaví půlkulaté výročí své existence. Zájmovým kroužkem učitele a historika Miloslava Štrycha prošlo za dobu jeho existence několik stovek členů, což by mohlo na poměry malého města působit monstrózně, to ale jen do chvíle, kdy se dozvíme, že od založení letos uplynulo už patnáct let.

Už v počátcích svého bádání se klub zabýval studiem svitavského podzemí, ukázal laikům tajemství egyptských hieroglyfů a mimo jiné také zkoumal události válečného roku 1866, kdy se střetla pruská a rakouská vojska. Obětem tohoto konfliktu nechal klub vysvětit také 2 kříže. Jeden stojí nad šachetním hrobem na svitavském hřbitově.

Základ historického klubu Záviš tvoří okolo 30 stálých členů, žáků 6. až 9. třídy základní školy Felberova. S nimi pravidelně spolupracuje desítka středoškoláků a také 2 studenti vysokých škol. Všichni jmenovaní spojili síly při přípravách výstavy, která je nyní k vidění v Městském muzeu a galerii ve Svitavách. Najdeme zde historii klubu, nejvýznamnější podniky a průřez klubovým archivem, zahrnující vykopávky nebo historické kuriozity.

Tato výstava měla do jisté míry završit 15-tiletou existenci klubu, to se opravdu stalo, ale v míře, v jaké to asi nikdo nečekal. Den po vernisáži totiž Záviš definitivně ukončil svou činnost na základní škole Felberova, údajně kvůli neshodám s vedením školy. Ale nejedná se o definitivní konec, fungovat by měl i nadále, i když už na jiné svitavské škole. Na pravidelné akce, jako třeba tříkrálový průvod, se tedy můžeme těšit i nadále.

Doporučujeme