Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Novinky webu
09.01.2012: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Z mnoha novinek, které pro Vás v letošním roce chystáme, je tou první možnost sledovat všechny reportáže i na kanálu YouTube. images2_60

Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže z roku 2011 a postupně samozřejmě všechny nové, tak už jen stačí kliknout na panel v pravém sloupci a můžete nerušeně sledovat.


09.01.2012: NašeTelevize.cz v Poděbradech!
V letošním roce můžete nově sledovat zajímavosti a události z lázeňského města Poděbrady. Během roku Vám ve 24 reportážích přiblížíme ty nejzajímavější události, které se v tomto krásném městě odehrají.

07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

SVITAVY - 15 let historického klubu Záviš

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Svitavy - http://www.comvision.cz
29. 10. 2009
Historický klub Záviš letos slaví půlkulaté výročí své existence. Zájmovým kroužkem učitele a historika Miloslava Štrycha prošlo za dobu jeho existence několik stovek členů, což by mohlo na poměry malého města působit monstrózně, to ale jen do chvíle, kdy se dozvíme, že od založení letos uplynulo už patnáct let.

Už v počátcích svého bádání se klub zabýval studiem svitavského podzemí, ukázal laikům tajemství egyptských hieroglyfů a mimo jiné také zkoumal události válečného roku 1866, kdy se střetla pruská a rakouská vojska. Obětem tohoto konfliktu nechal klub vysvětit také 2 kříže. Jeden stojí nad šachetním hrobem na svitavském hřbitově.

Základ historického klubu Záviš tvoří okolo 30 stálých členů, žáků 6. až 9. třídy základní školy Felberova. S nimi pravidelně spolupracuje desítka středoškoláků a také 2 studenti vysokých škol. Všichni jmenovaní spojili síly při přípravách výstavy, která je nyní k vidění v Městském muzeu a galerii ve Svitavách. Najdeme zde historii klubu, nejvýznamnější podniky a průřez klubovým archivem, zahrnující vykopávky nebo historické kuriozity.

Tato výstava měla do jisté míry završit 15-tiletou existenci klubu, to se opravdu stalo, ale v míře, v jaké to asi nikdo nečekal. Den po vernisáži totiž Záviš definitivně ukončil svou činnost na základní škole Felberova, údajně kvůli neshodám s vedením školy. Ale nejedná se o definitivní konec, fungovat by měl i nadále, i když už na jiné svitavské škole. Na pravidelné akce, jako třeba tříkrálový průvod, se tedy můžeme těšit i nadále.

Doporučujeme