Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (717 hl.)
 
1x za týden (289 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (325 hl.)
 
1x za měsíc (308 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (330 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1969
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

OSTROMĚŘ - Miroslav Holub, osobnost Ostroměře

Královéhradecký kraj
Autor příspěvku: Obec Ostroměř - http://www.ostromer.cz
25. 06. 2009
Profesor Miroslav Holub se narodil 4. února 1924 v Ostroměři a dětství 
prožil u své babičky Na Ohradě. Studoval na jičínském gymnáziu, ovšem místo  maturity musel se svými spolužáky vyrábět motory pro Hitlerova letadla v  továrně v Nové Pace - 12 hodin každý den, celé dva roky, aby na konci dostal 
tzv. válečnou maturitu.

Po válce se s dalšími třemi tisíci uchazeči hlásil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kam byl přijat. Po absolvování školy se stal středoškolským profesorem, následně na stejné fakultě získal doktorát filozofie. Miroslav Holub se oženil s Jindřiškou Václavíkovou v roce 1951. Právě paní Jindřiška stála po jeho boku celý život a vždy svého manžela podporovala v práci. Narodili se jim dva synové, mladší Petr pracuje jako tajemník Městského úřadu v Šumperku. Prvorozený syn Miroslav působí jako lékař v Semilech. První rok, jako učitel, strávil profesor Holub v Jablunkově na pomezí Čech, Polska a Slovenska. V roce 1952 nastoupil na gymnázium v Hořicích, kde učil až do roku 1984. Vyučoval dějepis, zeměpis, němčinu a latinu, krátce také brannou výchovu, psychologii, logiku a filozofii. Pan Holub se za svůj život setkal s mnoha zajímavými lidmi, jedním z nich byl i hudebník Miroslav Vobořil, který zavzpomínal na společnou práci. Miroslav Holub psal kroniku Rybářského svazu, svými články přispíval do Ostroměřského zpravodaje, do čítanky Pod Zvičinou a do Novin Jičínska. Čím se ale nesmazatelně zapsal do podvědomí lidí bylo to, že celých 42 let vedl kroniku Ostroměře, vždy důkladně a pečlivě, a byl za to také několikrát oceněn. Poslední ocenění převzala jeho manželka v roce 2008 při sjezdu rodáků, Miroslav Holub se stal in memoriam Osobností Ostroměře. Pan Holub se zabýval spoustou různých činností. K tomu všemu začal psát rodinnou kroniku a se zaujetím sbíral materiály pro rodokmen své rodiny. Celý život Miroslava Holuba byl zajímavý a pestrý. Pan profesor zemřel 16. března 2003.

 

V reportáži jsou použity archivní záběry obce Ostroměř a záběry z rodinného archivu Miroslava Holuba.

Radaktor: Jitka Sochorová, kamera a střih: Luděk Vondrouš


Doporučujeme