Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Novinky webu
09.01.2012: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Z mnoha novinek, které pro Vás v letošním roce chystáme, je tou první možnost sledovat všechny reportáže i na kanálu YouTube. images2_60

Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže z roku 2011 a postupně samozřejmě všechny nové, tak už jen stačí kliknout na panel v pravém sloupci a můžete nerušeně sledovat.


09.01.2012: NašeTelevize.cz v Poděbradech!
V letošním roce můžete nově sledovat zajímavosti a události z lázeňského města Poděbrady. Během roku Vám ve 24 reportážích přiblížíme ty nejzajímavější události, které se v tomto krásném městě odehrají.

07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Oslavy 185. výročí narození Bedřicha Smetany

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
09. 03. 2009
V Litomyšli letos mají stále nějaký důvod k oslavám. V rámci oslav 750 let povýšení Litomyšle na město se zde v neděli 1. března slavilo 185. výročí narození nejslavnějšího litomyšlského rodáka, Bedřicha Smetany.

Akce byla spojena se staročeským masopustním průvodem, vše ale začalo položením věnce u Smetanova pomníku na stejnojmenném náměstí. Bedřich Smetana se řadí k velikánům mezi hudebními skladateli. Je znám především svým cyklem symfonických básní Má vlast a operami Libuše, Prodaná nevěsta, Dalibor či Hubička. Po 185 letech od jeho narození nechal starosta Litomyšle na zámek dovézt sudy piva, aby se mohlo řádně slavit. K tomu se ale ještě dostaneme. Předtím se podíváme na masopustní průvod, který se směrem k zámku vydal přes náměstí od hotelu Zlatá Hvězda dvě hodiny po poledni. Pro tuto příležitost byla pozvána skupina rodáků z Vortové na Hlinecku, kteří stále udržují starodávnou tradici masopustních průvodů a dokonce se už nějaký čas jedná i o jejím zápisu na seznam UNESCO. Tradice masopustu, masky, ani počet masek se nemění. Maškary mohou provádět různé taškařice, mažou přihlížející sazemi, válejí se s nimi ve sněhu či s nimi obchodují. Každá maska má svůj původ a úlohu. Každý správný masopustní průvod musí mít nejdříve svolení od pana starosty, bez toho by obchůzka nebyla možná. Proto když masky dorazily před zámek, laufr průvodu požádal pana starostu o symbolické povolení vstoupit. Sám Bedřich Smetana ve svých vzpomínkách napsal: Narodil jsem se 2. března 1824. Tenkráte byl masopustní úterek a tedy jsem se už osudem musel státi muzikantem. Tím se dostáváme k vlastním oslavám Bedříškových narozenin. Je zaznamenáno, že jeho otec, František Smetana, sládek zdejšího pivovaru, nechal vyvaliti na dvůr sudy s pivem a slavil synovo narození spolu s pivovarskou chasou rovnou na nádvoří. Pivo zdarma mělo u Litomyšlanů úspěch, což naznačuje fronta na něj stojící. Občané města i další návštěvníci rádi přišli vzdát hold velkému rodákovi.
Doporučujeme