Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Novinky webu
09.01.2012: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Z mnoha novinek, které pro Vás v letošním roce chystáme, je tou první možnost sledovat všechny reportáže i na kanálu YouTube. images2_60

Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže z roku 2011 a postupně samozřejmě všechny nové, tak už jen stačí kliknout na panel v pravém sloupci a můžete nerušeně sledovat.


09.01.2012: NašeTelevize.cz v Poděbradech!
V letošním roce můžete nově sledovat zajímavosti a události z lázeňského města Poděbrady. Během roku Vám ve 24 reportážích přiblížíme ty nejzajímavější události, které se v tomto krásném městě odehrají.

07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Architektura v Litomyšli jako fenomén

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
03. 03. 2009
Regionální muzeum v Litomyšli přichystalo na závěr zimy novou výstavu, jejíž vernisáž proběhla v pátek 20. února v zámeckém pivovaru. Výstava FENOMÉN LITOMYŠL - PŘÍBĚH MODERNÍ ARCHITEKTURY MALÉHO MĚSTA nabízí pohled na architekturu Litomyšle v posledních 150ti letech, na návrhy realizované i nikdy nepostavené.

Část expozice, která byla o víkendu vystavena v Evropském školicím centru, představovala projekty z posledních let, největší pozornost byla věnována chystaným velkým projektům. Proto byli na vernisáži přítomni architekti, kteří se podíleli na minulých realizacích a také chystají velký souborný projekt Zámeckého návrší. Na panelech, které se týkají Zámeckého návrší, jsou k vidění architektonické studie budoucích řešení. Sami architekti to považují za jakési nahlédnutí pod pokličku, za záznam o probíhajícím procesu, zatím nedokončeném. Studie jsou záznamem o hledání, zkoumání různých možností a variant. Architekt jich musí vždy udělat celou řadu, než se začne dostávat k výsledku. V projektu Zámeckého návrší se jedná o rekonstrukci hned několika budov. Mezi kontroverzní projekty, kde se hledá společná řeč s památkáři, patří zastřešení II. zámeckého nádvoří pro konání festivalu Smetanovy Litomyšle. Architekt při navrhování konstrukce zohlednil i požadavek, aby stavba probíhala v nejkratším možném čase. V tomto případě maximálně 3 dny, oproti současným 14ti. Navrhované nové řešení myslí i na to, aby hlediště neblokovalo hlavní vstup do objektu zámku a aby nebyl zakrýván pohled na sgrafita, která jsou na protější straně II. nádvoří. Což byla taktéž výhrada pracovníků zámku. Pro návštěvníky výstavy asi nejlépe celé zámecké návrší vystihuje vyobrazení dalšího známého architekta, Michala Brixe. Pro výstavu vytvořil obraz, kde s jistým nadhledem až nadsázkou popisuje veškeré dílčí práce, jednotlivých architektonických skupin. Obraz má odkrýt celý záměr a nové funkce zámeckého návrší a veřejnosti je jednoduše zpřístupnit. Jak již bylo v úvodu zmíněno, na výstavě je k vidění také moderní architektura uplynulých let až desetiletí. Občas lze zhlédnout i projekty, které zůstaly jen na papíře, ale většinou se jedná o realizované stavby. Návrhy realizovaných i nerealizovaných projektů posledních 20ti let byly takto v pivovaru vystaveny jen do neděle 22. února. Poté byly přemístěny do muzea, kde se připojily k historické části expozice. Výstava, FENOMÉN LITOMYŠL- PŘÍBĚH MODERNÍ ARCHITEKTURY MALÉHO MĚSTA potrvá v RML až do 12. dubna.
Doporučujeme