Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Novinky webu
09.01.2012: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Z mnoha novinek, které pro Vás v letošním roce chystáme, je tou první možnost sledovat všechny reportáže i na kanálu YouTube. images2_60

Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže z roku 2011 a postupně samozřejmě všechny nové, tak už jen stačí kliknout na panel v pravém sloupci a můžete nerušeně sledovat.


09.01.2012: NašeTelevize.cz v Poděbradech!
V letošním roce můžete nově sledovat zajímavosti a události z lázeňského města Poděbrady. Během roku Vám ve 24 reportážích přiblížíme ty nejzajímavější události, které se v tomto krásném městě odehrají.

07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

HOŘICE – Sto let Galerie plastik

Královéhradecký kraj
Autor příspěvku: Město Hořice - http://www.horice.org
11. 02. 2009
V hořickém muzeu je od 10. července loňského roku do konce března letošního roku k vidění výstava exponátů z Galerie plastik, která má připomenout návštěvníkům sto let hořických uměleckých sbírek.

Výstava je rozdělena do několika sekcí, a to Předpoklady vzniku, Založení galerie, Akviziční politika a spolupráce se sochařskou školou a Expozice. V první sekci se dozvídáme o situaci na přelomu 19. a 20. století. Výstava moderních sochařských děl byla věcí naprosto výjimečnou, což souviselo se všeobecným stavem sochařství. V tomto čase Hořice v Podkrkonoší představovaly jedinečné sochařské středisko, reprezentované kamenicko- sochařskou školou, která neměla obdoby v celé tehdejší rakouské monarchii. Druhá část je věnovaná samotnému založení galerie, o které se zasloužili osobnosti profesně spjaté s průmyslovým muzeem a kamenicko-sochařskou školou. Za podpory města i okresu se jim podařilo získat souhlas císaře Františka Josefa I. a galerie mohla být slavnostně otevřena. Stalo se tak 2. prosince 1908. Nesla název Galerie plastik Jeho Veličenstva císaře a krále Františka Josefa I. a v jejím čele stál JUDr. Karel Kramář. Inventář obsahoval 63 soch a plastik uložených v budově sochařské školy a 4 exteriérové realizace v městském parku – Smetanových sadech. Zásadní byla spolupráce s kamenicko-sochařskou školou, která pomáhala získávat cenné exponáty, a mnoho let byla galerie provizorně umístěna i v prostorách školy. V poslední části výstavy jsou umístěné miniatury exponátů, které jsou ve vlastnictví Galerie plastik. Na počest sta let Galerie plastik byla vydána publikace Galerie plastik Hořice, kterou odborně zpracovala Jana Cermanová ve spolupráci s Tomášem Matesem.

Redaktor: Tereza Bičišťová, kamera a střih: Luděk Vondrouš


Doporučujeme