Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Novinky webu
09.01.2012: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Z mnoha novinek, které pro Vás v letošním roce chystáme, je tou první možnost sledovat všechny reportáže i na kanálu YouTube. images2_60

Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže z roku 2011 a postupně samozřejmě všechny nové, tak už jen stačí kliknout na panel v pravém sloupci a můžete nerušeně sledovat.


09.01.2012: NašeTelevize.cz v Poděbradech!
V letošním roce můžete nově sledovat zajímavosti a události z lázeňského města Poděbrady. Během roku Vám ve 24 reportážích přiblížíme ty nejzajímavější události, které se v tomto krásném městě odehrají.

07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Slavnostní novoroční koncert

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
12. 01. 2009
První velkou událostí v roce 750. výročí povýšení Litomyšle na město se stal Slavnostní novoroční koncert v neděli 4. ledna ve Smetanově domě. Koncert byl jednak jakýmsi vstupem do roku oslav, ale program byl ozdoben účastí dvou mužů, kteří zde měli převzít čestné občanství. Dramaturgie vybrala i mimořádné hudební těleso, Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala.

Historie udělování čestných občanství v Litomyšli je stará už více než 40 let. Je však skutečností, že za tu dobu bylo toto nejvýznamnější městské ocenění uděleno pouze 10ti osobnostem. Letos, na prahu pro Litomyšl tak významného roku 2009, převzali čestná občanství sochař Olbram Zoubek a dirigent Libor Pešek. Pan Olbram Zoubek se narodil 21. dubna 1926 v Praze. Je absolventem vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze v ateliéru profesora Josefa Vágnera. V roce 1951 se začal věnovat restaurátorské praxi, když se specializoval na renezanční sgrafito a kamennou plastiku. Nejvýznamější restaurátorskou akcí se pro něho stala obnova fasád litomyšlského zámku. Svůj vztah k Litomyšli vyjádřil umělec velkorysým činem, když věnoval městu rozsáhlý soubor svých soch a nainstaloval je do zámeckého sklepení. Pan Libor Pešek se narodil v Praze 22. června 1933. Vystudoval obor dirigování na pražské akademii muzických umění. V letech 56 až 59 byl korepetitorem opery v Plzeňské opeře a v Národním divadle v Praze. Stál také 7 sezon v čele tehdejšího Východočeského státního komorního orchestru v Pardubicích - dnešní Komorní filharmonie. Na počátku 70tých let právě s tímto tělesem prvně účinkoval zde v Litomyšli ve Smetanově domě a do města se poté opakovaně vracel s dalšími soubory. V posledních letech zejména při hostování na festivalu Smetanova Litomyšl.
Doporučujeme