Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (727 hl.)
 
1x za týden (297 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (334 hl.)
 
1x za měsíc (316 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (340 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2014
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Smetanova Litomyšl ´08 - Mojžíš

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
19. 08. 2008
Jedním z očekávaných vrcholů letošního mezinárodního operního festivalu se stalo oratorium Mojžíš, skladatelky Sylvie Bodorové. Dílo vzniklo přímo na objednávku Smetanovy Litomyšle k jubilejnímu 50. ročníku a při svém uvedení 3. července se tedy jednalo o světovou premiéru. Nic nevadilo ani bubnování dešťových kapek, které se ozývalo zejména v první části představení.

Při premiérovém uvedení oratoria Mojžíš v Litomyšli hrál Symfonický orchestr hl. Města Prahy FOK. Sborových partů se ujali Pražský filharmonický sbor a Kűhnův dětský sbor. V hlavních rolích se představili Ivan Kusnjer jako Mojžíš, Gabriela Beňačková jako Miriam, Otokar Klein coby Faraon, Jan Štastný ztělesnil Árona a Otakar Brousek starší se zhostil role Hospodina. Jakýmsi předznamenáním vzniku díla Mojžíš bylo pravděpodobně úspěšné provedení oratoria Juda Maccabejský stejné autorky na 44. ročníku Smetanovy Litomyšle v roce 2002. Sylvie Bodorová byla záhy oslovena uměleckým ředitelem festivalu Vojtěchem Střítezským k vytvoření díla k jubilejnímu 50. ročníku. Dohodli se, že si dají čas na rozmyšenou k tématu a stalo se neuvěřitelné. Oba totiž poté přišli ke stejnému výsledku, shodli se na starozákonním Mojžíšovi. Celý Mojžíšův příběh se odehrává ve 14 částech oratoria. Autorka si z rozsáhlého starozákonního děje vybrala jen klíčové momenty, nechybí například vysvobození z egyptského otroctví, Desatero nebo vyhlídka na Zaslíbenou zemi.
Doporučujeme