Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Novinky webu
09.01.2012: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Z mnoha novinek, které pro Vás v letošním roce chystáme, je tou první možnost sledovat všechny reportáže i na kanálu YouTube. images2_60

Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže z roku 2011 a postupně samozřejmě všechny nové, tak už jen stačí kliknout na panel v pravém sloupci a můžete nerušeně sledovat.


09.01.2012: NašeTelevize.cz v Poděbradech!
V letošním roce můžete nově sledovat zajímavosti a události z lázeňského města Poděbrady. Během roku Vám ve 24 reportážích přiblížíme ty nejzajímavější události, které se v tomto krásném městě odehrají.

07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Smetanova Litomyšl ´08 - Petr Eben - Job

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
11. 08. 2008
Petr Eben složil cyklus skladeb pro varhany pod názvem JOB. Pořad se čtením ze Starého zákona, proběhl 26. června v Kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže v Litomyšli. Ten večer na varhany hrál Tomáš Thron, k uměleckému přednesu na kazatelnu vystoupal Marek Eben.

Kniha Job je jednou z nejvýznamnějších částí starého zákona. Je hlavně  pojednáním o utrpení a bolesti a inspirovala díla řady umělců. Sochařů, malířů, nebo básníků. Skladatel Petr Eben se ve své tvorbě obrátil ke Starému zákonu hned několikrát. Varhanní cyklus Job uvedený v rámci 50. festivalu Smetanova Litomyšl vznikl původně už v roce 1987. Pro velký úspěch byl cyklus od svého vzniku uveden už mnohokrát. Například rok 1999 přinesl jeho 24 zahraničních a 8 českých provedení. Roku 1990 byla Petru Ebenovi za tento varhanní cyklus udělena Národní cena Československé republiky. Job patří k vrcholným Ebenovým dílům a v širším kontextu k dílům, jimiž autor vepsal trvanou stopu do varhanní literatury.
Doporučujeme