Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (865 hl.)
 
1x za týden (387 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (426 hl.)
 
1x za měsíc (414 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (444 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2536
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Smetanova Litomyšl ´08 - Petr Eben - Job

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
11. 08. 2008
Petr Eben složil cyklus skladeb pro varhany pod názvem JOB. Pořad se čtením ze Starého zákona, proběhl 26. června v Kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže v Litomyšli. Ten večer na varhany hrál Tomáš Thron, k uměleckému přednesu na kazatelnu vystoupal Marek Eben.

Kniha Job je jednou z nejvýznamnějších částí starého zákona. Je hlavně  pojednáním o utrpení a bolesti a inspirovala díla řady umělců. Sochařů, malířů, nebo básníků. Skladatel Petr Eben se ve své tvorbě obrátil ke Starému zákonu hned několikrát. Varhanní cyklus Job uvedený v rámci 50. festivalu Smetanova Litomyšl vznikl původně už v roce 1987. Pro velký úspěch byl cyklus od svého vzniku uveden už mnohokrát. Například rok 1999 přinesl jeho 24 zahraničních a 8 českých provedení. Roku 1990 byla Petru Ebenovi za tento varhanní cyklus udělena Národní cena Československé republiky. Job patří k vrcholným Ebenovým dílům a v širším kontextu k dílům, jimiž autor vepsal trvanou stopu do varhanní literatury.
Doporučujeme