Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (871 hl.)
 
1x za týden (393 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (428 hl.)
 
1x za měsíc (420 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (449 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2561
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Smetanova Litomyšl ´08 - Klavírní matiné

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
07. 08. 2008
28. června patřilo jeviště Smetanova domu v Litomyšli Jitce Čechové v pořadu Klavírní matiné. Vybrané skladby toho dopoledne byly značně stylově rozdílné, v každém případě však šlo o mistrovská díla, která ve své době patřila k absolutní špičce klavírní produkce. Zazněl zde Bedřich Smetana, Franz Liszt, nebo Wolfgang Amadeus Mozart.

Sonáta a-moll, KV310, jedno z nejdůležitějších ranných děl Amadea Mozarta, vznikla v roce  1778, v době, kdy ho hluboce zasáhla smrt jeho matky. Pod vlivem stejné události vznikla i  slavná Koncertní symfonie pro housle a violu. Dalším klavírním skvostem na programu byly slavné Mefistovy valčíky Franze Liszta. Ten našel pro své skladby inspirační zdroj v díle talentovaného básníka a houslisty Nikolause Lenaua. Jeho báseň Faust byla poprvé publikována roku 1836, krátce po tom, co druhý díl svého slavnějšího ztvárnění legendárního příběhu zveřejnil Goethe. Diváci ve Smetanově domě se jistě těšili na klavírní cyklus Sny od Bedřicha Smetany. Sny patří k tomu nejlepšímu co v 19 století v Čechách pro klavír vzniklo a řadí se na přední místa v daném žánru i v rámci evpropské tvorby. Také toto dílo napsal Smetana už v době, kdy přišel o sluch. Jistou útěchu mu poskytovaly návštěvy jeho šlechtických žaček a právě jako poděkování těmto mladým dámám napsal Smetana svůj cyklus. Jitka Čechová je absolventkou konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze.  Poté studovala ještě ve studiu v Paříži a v německém Freiburgu. Získala titul laureáta řady mezinárodních soutěží. Jako sólistka je vysoce ceněna kritikou v mnoha evropských zemích a je pravidelně zvána na velké hudební scény a festivaly. Tedy i na Smetanovu Litomyšl. 
Doporučujeme