Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (718 hl.)
 
1x za týden (289 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (325 hl.)
 
1x za měsíc (308 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (331 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1971
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Smetanova Litomyšl ´08 - Nabucco

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
07. 08. 2008
Nabucco, velká opera Giuseppe Verdiho, se na 50. ročníku Smetanovy Litomyšle hrála hned dvakrát. 23. a 24. června. Název velké opery o čtyřech dějstvích vznikl zkrácením jména biblické postavy - krále babylonského, Nebuchadnezzara. Libreto napsal Temistocle Solera. Letošní uvedení v Litomyšli, v podání Orchestru, sboru a baletu státní opery Praha, režíroval Karel Němec, dirigentské taktovky se chopil Hilary Griffiths. Dílo bylo nastudováno v italském originále.

Děj začíná v době babylónského zajetí Židů. Odehrává se v Babylonu a v Jeruzalémě zhruba v 6. století před naším letopočtem. Hebrejci se obávají vojska mocného asyrského krále Nabucca, který v té době ovládl celý Blízký východ. Hlavními postavami mezi Židy jsou velekněz Zachariáš a vojevůdce Ismael, vnuk jeruzalémského vládce. Ovšem Ismaela považují jeho spoluobčané za zrádce, neboť se zamiloval do Feneny, dcery jejich nepřítele, Nabucca a nedovolí, aby byla jako rukojmí zabita. Nabucco vtrhne do chrámu, nařizuje všechny uvěznit a chrám zbourat. Historie vzniku díla je jako příběh z pohádky. Po neúspěchu své druhé opery Jeden den králem byl totiž Verdi připraven ukončit svou skladatelskou kariéru. Libreto Nabucodonosor mu bylo v podstatě vnuceno. Nakonec ho i proti jeho vlastní vůli zaujalo natolik, že se rozhodl k jeho realizaci. Operu dokončil během 3 měsíců a premiéra 9. března roku 1842 zaznamenala kolosální úspěch a návrat Giuseppe Verdiho zpět na dráhu skladatele. Centrem další zápletky v libretu opery je Abigaill. Tato druhá dcera Nabucca zjistila, že její matka byla otrokyně a ona tím ztrácí nárok na trůn. Rozhodne se zabít jak svého otce, tak nevlastní sestru a stát se přesto královnou. Spikne se s veleknězem boha Baala. Přinutí asyrského krále podepsat rozsudek smrti nad všemi Židy i dcerou Fenenou. V té době je Nabucco už šílený, prohlásil se za boha jej stihl trest. Udeřil do něj blesk. Nová královna Abigaill jej dává uvěznit. Teprve potom, nyní již bývalému asyrskému králi, dochází jeho velká chyba a na kolenou prosí izraelského Boha o pomoc. Ten v závěru opery otevírá brány vězení a Nabucco přichází právě včas, aby zabránil vraždě Feneny a Židů. On uznává Boha, intrikánská Abigaill umírá.
Velkou zásluhu na ohromujícím a okamžitém úspěchu opery bývá často připisována sboru Židů Va pensiero, který se stal asi nejůsobivějším sborovým číslem v operní literatuře vůbec. Už premiérové publikum si vynutilo jeho opakování a nebylo tomu ani v dalších letech. O poslání slavného sboru Židů okamžitě vznikla řada mýtů. Dodnes není jisté, zda ho Verdi komponoval vědomě jako politickou výzvu, byť byl velkým vlastencem a snil o sjednocené Itálii. V každém případě, jak dále připomínají materiály k programu letošní Smetanovy Litomyšle, Nabucco tehdy znamenala začátek nového operního stylu a světovou slávu Giuseppe Verdiho.
Doporučujeme