Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (871 hl.)
 
1x za týden (393 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (428 hl.)
 
1x za měsíc (420 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (449 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2561
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Smetanova Litomyšl ´08 - Blízké hlasy z dáli

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
17. 07. 2008
Neobvyklý koncert hostil Piaristický chrám Nalezení svatého Kříže 28. června. V rámci Smetanovy Litomyšle roku 2008 zde v programu Blízké hlasy z dáli vystoupilo Sdružení japonských budhistických mnichů Gjosan-rjů Tendai šómjó, společně se souborem Schola Gregoriana Pragensis.

Umělecký vedoucí Scholy Gregoriany, David Eben, ve svém textu pro festival připomíná, že jedním z nejnaléhavějších úkolů dnešní doby je mezináboženský dialog. Přes obrovský rozvoj techniky se totiž ukazuje, že člověk do značné míry zůstává tvorem náboženským. Naopak konfrontace v těchto otázkách přináší mnoho problémů v soužití celých národů. V minulosti i dnes. Společný projekt, na kterém se díky aktivitě Davida Ebena potkávají gregoriánské chorály a zpěvy šómjó dává odpovědi i na otázky, co může spojovat hudbu tak odlišných a geograficky vzdálených kultur. Překvapivě je to nejen to, že se v tomto případě jedná o zpěvy s náboženským určením, ale také doba, ve které vznikaly. Jak gregoriánské chorály, tak prapůvodní zdroje pozdějších zpěvů śómjo se objevují v prvních stoletích našeho letopočtu.
Doporučujeme