Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Anketa
Jak často sledujete naše reportáže?

Každý den (812 hl.)
 
1x za týden (344 hl.)
 
2 - 3x za měsíc (384 hl.)
 
1x za měsíc (367 hl.)
 
Méně než 1x za měsíc (393 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2300
Novinky webu
08.02.2018: Hledáme spolupracovníky
Hledáme externí spolupracovníky na obsazení pozic redaktor, kameraman a střihač v regionu Jičín. Praxe v oboru vítána, ale není podmínkou. Naopak spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost a flexibilita jsou nutné! Zájemci pište na e-mail: prace@nasetelevize.cz nebo volejte 608041782.

08.02.2018: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Všechny reportáže můžete sledovat také na kanálu YouTube. images2_60

Odkaz najdete v horním pravém rohu. Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže od roku 2011.


07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Bedřich Smetana: Má vlast

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
15. 07. 2008
50. operní festival Smetanova Litomyšl kladl velký důraz na to, aby se v programu objevilo co nejvíce děl autora, jehož jméno nese. Proto nepřekvapí, že byl zařazen i cyklus Má vlast. Soubor symfonických básní je světově nejznámějším dílem Bedřicha Smetany. V sobotu 28. června ho uvedla Česká filharmonie pod vedením dirigenta Libora Peška.

Má vlast je tvořena 6mi částmi: je to Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník. Úmysl zkomponovat větší soubor orchestrálních skladeb představujících nejdůležitější momenty slávy našeho národa, měl Smetana pravděpodobně od roku 1872. Později se zrodil i název celého souboru – Vlast. V průběhu práce se ale odehrála největší osobní tragédie Smetanova života, když v říjnu 1874 po nemoci přišel o sluch. Přesto nepřestal komponovat. V polovině listopadu téhož roku 1874 dokončil Vyšehrad, za další tři týdny Vltavu a koncem ledna 1875 dokončil Šárku. Celé dílo pak dokončil až roku 1879. Libor Pešek je český, světově proslulý digirent. V mládí studoval hru na klavír, violoncello a trombón. Již na střední škole založil vlastní jazzový orchestr. Z jeho dirigentské dráhy jmenujme alespoň léta 1982 – 1990, kdy řídil Českou filharmonii. Od roku 1987 do roku 1998 byl šéfdirigentem Královského symfonického orchestru v Liverpoolu a roku 2007, se stal šéfdirigentem Českého národního symfonického orchestru. Je nositelem Řádu rytíře Britského impéria, v Česku obdržel medaili Za zásluhy. K tomu se brzy přidá i čestné občanství města Litomyšl, které zastupitelstvo města schválilo nedávno.
Doporučujeme