Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Novinky webu
09.01.2012: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Z mnoha novinek, které pro Vás v letošním roce chystáme, je tou první možnost sledovat všechny reportáže i na kanálu YouTube. images2_60

Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže z roku 2011 a postupně samozřejmě všechny nové, tak už jen stačí kliknout na panel v pravém sloupci a můžete nerušeně sledovat.


09.01.2012: NašeTelevize.cz v Poděbradech!
V letošním roce můžete nově sledovat zajímavosti a události z lázeňského města Poděbrady. Během roku Vám ve 24 reportážích přiblížíme ty nejzajímavější události, které se v tomto krásném městě odehrají.

07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Smetanovo trio

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
13. 07. 2008
21. června byl na programu letošního festivalu Smetanova Litomyšl koncert Smetanova tria ve složení Jana Nováková- housle, Jitka Čechová - klavír a Jan Páleníček – violoncello. Odpolední představení proběhlo ve Smetanově domě.

Na repertoáru byly skladby od Bedřicha Smetany, Josefa Suka nebo Trio a moll od Petra Iljiče Čajkovského. Čajkovského dílo má na partituře vepsáno - Památce velkého umělce. Patrně je věnováno mnohaletému Čajkovského příteli Nikolaji Rubinštanjovi, řediteli moskevské konzervatoře. Trio a moll, komponované v roce 1881, je mnohdy považováno za jakousi tryznu. Smuteční nálada či stav beznaděje jím ale rozhodně nevládne. Po přestávce se Smetanovo trio pustilo do Elegie pro klavír, hosle a violoncello od Josefa Suka. Skladatel skladbu zkomponoval ovlivněn Zeyerovou básní Vyšehrad. Nejprve pro instrumentální soubor, později tuto krátkou partituru upravil pro klavírní trio a dal podtitul Pod dojmem Zeyerova Vyšehradu. U tria g moll Bedřicha Smetany by nositelem snahy o připomenutí památky někoho blízkého mohl být sám skladatel. Při komponování u něj šlo o pohnutky z osobního života v podobě smrti tří dcer, krátce po sobě. Přesto že díla provedená na tomto koncertu byla věnována něčí památce a jsou plna tragických pasáží, objevuje se zde i pozitivní prvek. Jako výpověd jedince raněného tragickým osudem, ovšem nevzdávajícího se.
Doporučujeme