Facebook Google+ YouTube
Aktuálně textem
Novinky webu
09.01.2012: NašeTelevize.cz na YouTube.com

Z mnoha novinek, které pro Vás v letošním roce chystáme, je tou první možnost sledovat všechny reportáže i na kanálu YouTube. images2_60

Vycházíme tak vstříc těm, kteří chtějí sledovat reportáže ve vyšší kvalitě. To je možné prostřednictvím počítače nebo televize s připojením k internetu.tv1_60telefon1_60 Nyní je také možné sledovat příspěvky i na chytrých mobilních telefonech, takže teď už Vám žádná reportáž neuteče :-) Najdete zde všechny reportáže z roku 2011 a postupně samozřejmě všechny nové, tak už jen stačí kliknout na panel v pravém sloupci a můžete nerušeně sledovat.


09.01.2012: NašeTelevize.cz v Poděbradech!
V letošním roce můžete nově sledovat zajímavosti a události z lázeňského města Poděbrady. Během roku Vám ve 24 reportážích přiblížíme ty nejzajímavější události, které se v tomto krásném městě odehrají.

07.09.2011: Zajímavosti z Chlumce nad Cidlinou
Víte, kdo vaří nejlepší guláš? Nebo kdo jsou mistři světa v hasičském sportu? Podívejte se na reportáže z Chlumce nad Cidlinou, které nově najdete na našem webu.  
Kalendář akcí
V příštích 14 dnech není plánována žádná akce.
Vyhledávání
Nechce se vám procházet rubriky? Použijte vyhledávání!

Vyhledat text

Rozšířené vyhledávání
Registrovaný uživatel
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

LITOMYŠL - Vernisáž Josefa Váchala

Pardubický kraj
Autor příspěvku: CMS-TV Litomyšl - http://www.comvision.cz
08. 07. 2008
13. června byla v zámeckém pivovaru v Litomyšli slavnostně zahájena výstava Josefa Váchala Mezi Bohem a Ďáblem, která tak otevřela Smetanovu výtvarnou Litomyšl. 300 ojedinělých prací tohoto významného umělce zapůjčilo několik majitelů, hodně se podílelo Muzeum národního písemnictví.

Josef Váchal se narodil v roce 1884, zemřel v roce 1969. Byl to malíř, grafik, kreslíř, typograf, řezbář a v neposlední řadě spisovatel, který si svoje knihy sám psal, tiskl i vázal. První známé Váchalovy kresby, vznikaly v letech 1904 až 1907, a vyjadřují jeho pocity. Jeho dílo má vůbec v první fázi hodně intuitivní charakter. Později si na obživu vydělával malbou krajiny, což mu šlo dobře, ale nespokojil se s tím, protože mu to neumožnilo dostatečně vyjádřit to, co by chtěl. Později ho jeho otec přivedl do spiritistického kroužku, aby ho uchránil před anarchistickým hnutím v Praze té doby. Tak se stalo, že další etapa Váchalova díla souvisí s okultismem. Zde našel svoje prostředí a další impulsy ke své tvorbě. Témata, kterým se věnoval, jsou spojena například s magií nebo záhrobním životem. Nejživějším důkazem, kromě knih a obrazů, je výzdoba dnešního Váchalova muzea, Portmonea v Litomyšli. Na stěnách a stropech místností i na nábytku, se to jen hemží tajemnými postavami a záhadnými výjevy. Výstava Mezi Bohem a Ďáblem představuje velmi široký výběr z rozsáhlé Váchalovy tvorby. Na výstavě je nejvíce zastoupena olejomalba, kresba, dřevoryty, knižní ilustrace nebo ex libris.
Doporučujeme